Choroba nowotworowa u zwierząt jest diagnozowana poprzez różne badania. Wynika to z różnorodności nowotworów, które mogą się pojawiać u naszych pupili.

Czasem jedyne co zauważa właściciel to pojawiające i rosnące guzki lub gulki na ciele zwierzaka. Czasem jedynym objawem jest zmiana zachowania zwierzęcia: spadek aktywności, ospałość, problemy ze wstawaniem lub siadaniem, spadek apetytu, wzrost pragnienia (zwierzę więcej pije) i inne.

Stowarzyszenie weterynaryjne: The Veterinary Cancer Society (www.vetcancersociety.org) opracowało listę 10 najważniejszych objawów, które pojawiają się u zwierząt domowych podczas choroby nowotworowej:

  1. Nieprawidłowe guzy, guzki, obrzęki, które rosną lub nie.
  2. Rany, które się nie goją.
  3. Utrata wagi.
  4. Utrata apetytu.
  5. Krwawienie lub upławy z naturalnych otworów ciała (uszy, nos, jama ustna, pochwa, napletek, odbyt).
  6. Brzydki zapach zwierzęcia.
  7. Trudności z jedzeniem lub połykaniem.
  8. Niechęć do biegania lub spadek wytrzymałości (często zauważany objaw u psów czynnie uprawiających sporty z właścicielami).
  9. Uporczywa kulawizna lub sztywność kończyn.
  10. Problemy z oddychaniem, oddawaniem moczu lub kału.

Nie istotne jest, czy objawy występują pojedynczo, czy też jest ich kilka u jednego zwierzaka. W każdym przypadku należy dokładnie zbadać pacjenta oraz wykonać diagnostykę różnicową. W chorobie nowotworowej kluczem do sukcesu jest wczesne rozpoznanie. Dlatego nie czekajmy.